Badania psychologiczne na pierwszym etapie

Badanie ludzkiej psychiki jest wieloetapowe, ponieważ problemy z nią związane należą do wyjątkowo zawiłych, złożonych i skomplikowanych. Pierwszym etapem, który musi przejść jednak każdy pacjent, jest wywiad przeprowadzony przez psychologa. To pierwsza forma kontaktu psychicznego, która z jednej strony daje psychologowi podstawowe informacje, a z drugiej tworzy zręby relacji na linii: psycholog – pacjent. Dodajmy: relacji, bez której dalsze leczenie byłoby po prostu niemożliwe.

Jakich informacji dostarcza wywiad psychologiczny? Po pierwsze – są to informacje zbierane z mimiki twarzy pacjenta. Mimika pokazuje bowiem, czy jest on szczery, zablokowany, wolny, czy może radosny. Bardzo ważne są też wszelkie symptomy o charakterze fizjologicznym, bo np. nagłe zaczerwienie pokazuje, że pacjent się czymś denerwuje. Trzecią kwestią, na którą psycholog zwraca uwagę, jest to, jak przebiega relacja – czy pacjent jest raczej skryty i zamknięty? Czy może chce zdominować cała rozmowę? Takie badania psychologiczne dają więc wstępny obraz, który umożliwia podjęcie decyzji o dalszych etapach terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Badania psychologiczne na pierwszym etapie

Badanie ludzkiej psychiki jest wieloetapowe, ponieważ problemy z nią związane należą do wyjątkowo zawiłych, złożonych i skomplikowanych. Pierwszym etapem, który musi przejść jednak każdy pacjent, jest wywiad przeprowadzony przez psychologa. To pierwsza forma kontaktu psychicznego, która z jednej strony daje