Badania psychologiczne – rozmowa psychologa z pacjentem

Kluczem do dobrej terapii psychologicznej jest rozmowa. Właściwie każda metoda badawcza się na niej opiera i powodzenie właściwie każdej zależy od jej przebiegu. Jak więc rozmawiać z pacjentem z problemami psychicznymi? Decyzję o formie rozmowy podejmuje się tak naprawdę dopiero na konsultacji. Wtedy bowiem zobaczymy, czy stosowany przez nas język jest odpowiednio zrozumiały, czy zadawane pytania są właściwie interpretowane, czy tempo rozmowy nie jest zbyt szybkie itd. Powodzenie rozmowy z psychologiem zależy też od samego pacjenta – może on bowiem kłamać na swój temat, może również nie mówić wszystkiego.

Czego powinno unikać się podczas rozmowy z pacjentem? Jednym z największych błędów jest sugerowanie odpowiedzi. W ten sposób badania psychologiczne dadzą wynik zawierający elementy profilu psychologicznego psychologa, a tym samym będą nieobiektywne. Drugim ważnym błędem jest złe formułowanie pytań, które dotyczą zagadnień niepotrzebnych czy są nieprecyzyjne. Jak wspomnieliśmy, psycholog musi dostosowywać ich treść i poziom na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Badania psychologiczne – rozmowa psychologa z pacjentem

Kluczem do dobrej terapii psychologicznej jest rozmowa. Właściwie każda metoda badawcza się na niej opiera i powodzenie właściwie każdej zależy od jej przebiegu. Jak więc rozmawiać z pacjentem z problemami psychicznymi? Decyzję o formie rozmowy podejmuje się tak naprawdę dopiero