Badania psychologiczne za pomocą studium przypadku

Metod badawczych w badaniach psychologicznych jest bardzo dużo. Każda z nich ma inny cel, jest przeznaczona albo do pojedynczego pacjenta, albo do całej grupy i wykorzystuje zupełnie inne narzędzia. Jedną z popularniejszych tego typu metod jest tzw. studium przypadku, które służy do możliwie najdokładniejszego opisu problemu pacjenta i do postawienia możliwie najtrafniejszej diagnozy (a – wbrew pozorom – nie każde badanie takie coś zakłada).

Przeprowadzając badania psychologiczne za pomocą studium przypadku, psycholog da nam do wypełnienia kwestionariusz, przeprowadzi testy projekcyjne i zastosuje metodę obserwacyjną, polegającą na oglądaniu i analizowaniu naszego zachowania podczas omawiania wyników kwestionariusza i wspomnianych testów. Co ważne: narzędzia te są dobierane w sposób indywidualny, tj. adekwatny do naszej sytuacji (ocenionej przynajmniej wstępie przez psychologa podczas konsultacji), adekwatny do naszej historii i do innych czynników. W takim świetle widać też, że korzystanie z badań internetowych zupełnie się nie opłaca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Badania psychologiczne za pomocą studium przypadku

Metod badawczych w badaniach psychologicznych jest bardzo dużo. Każda z nich ma inny cel, jest przeznaczona albo do pojedynczego pacjenta, albo do całej grupy i wykorzystuje zupełnie inne narzędzia. Jedną z popularniejszych tego typu metod jest tzw. studium przypadku, które