DŻANGAR

images (1)

DŻANGAR (mong. „Sierota”) – heros kałmucki i zachodniomon- golski (Azja Srodk.), bohater cyklu mitycznego Dżangariada. Sierota, od kołyski zmagał się z potworami – mangusami. Raniony strzałą przy porwaniu koni jasnowidza został uratowany przez Chongora, późniejszego towarzysza. W wieku 7 lat ożenił się z księżniczką Szabdal i został władcą idealnego państwa Bumba (bumba – część stupy buddyjskiej symbolizująca Środkowy Świat), którego bronił przed złymi stworami. Przez jednego z nich, zmienionego w orła, został uniesiony do nieba, skąd zwycięsko wrócił na grzbiecie Garudy, zwiedziwszy Świat Środkowy i Dolny. Widząc żonę postarzałą, odszedł. Kiedy broniącego Bumby Chongora uwięziono w podziemnym świecie, Dż. uratował go, pokonawszy wszystkie demony podziemi. Pieśni o jego czynach śpiewano nawet w państwie Erlika.

DŻEDEFHOR (eg. Hrdf – „Trwałość Horusa” lub „Rzekł Horus”)

Postać historyczna, syn egipskiego króla Chufu, jeden z myślicieli i twórców nauk i autor Rozdziału o wyjściu w czasie dnia umieszczonego w późniejszej Księdze Umartych. W Opowieściach o cudownych zdarzeniach Dż. jest tym, który wprowadza na dwór Chufu czarodzieja Dżedi i powoduje tym samym wszystkie późniejsze zdarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

DŻANGAR

DŻANGAR (mong. „Sierota”) – heros kałmucki i zachodniomon- golski (Azja Srodk.), bohater cyklu mitycznego Dżangariada. Sierota, od kołyski zmagał się z potworami – mangusami. Raniony strzałą przy porwaniu koni jasnowidza został uratowany przez Chongora, późniejszego towarzysza. W wieku 7 lat