EA

GreciaMitologia008

Babiloński władca Apsu, oceanu wód słodkich. Uchodził za boga mądrości i magii. Wg eposu Enuma elisz, jest ojcem Marduka. W mitach sumeryjskich nosi imię – Enki.
EBISU – bóstwo panteonu japońskiego, jeden z „siedmiu bogów szczęścia” ( shichifukujin), opiekun kupców, rybaków i rolników, patron bogactwa. Identyfikowany bywa z Kotoshironushim, synem Ókuninushiego. Wg innych wersji, E., zwany inaczej Hiruko, uważany jest za nieudane dziecko pary demiurgów Izanagiego i Izanami. Ponieważ Hiruko przyszedł na świat ułomny (bez nóg), boscy rodzice nie zaakceptowali go i spławili na szerokie wody oceanu. Jest on na dodatek głuchy, dlatego nie może usłyszeć modłów odprawianych podczas październikowego festiwalu w Izumo, więc nie przybywa. Zorganizowano zatem dla E. osobne święto zwane Ebisu- -kó, które obchodzone jest (przeważnie w środowiskach kupieckich) 20 października. E. przedstawiany jest tradycyjnie jako roześmiany osobnik, stąd powiedzenie w Japonii ebisu-gao – „twarz Ebisu” oznacza roześmianą twarz, trzymający w ręce wędkę, a pod pachą rybę tai. W środowiskach rolniczych kult E. łączy się z rodzimym kultem bóstw pól ryżowych ( ta-no kami).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

EA

Babiloński władca Apsu, oceanu wód słodkich. Uchodził za boga mądrości i magii. Wg eposu Enuma elisz, jest ojcem Marduka. W mitach sumeryjskich nosi imię – Enki. EBISU – bóstwo panteonu japońskiego, jeden z „siedmiu bogów szczęścia” ( shichifukujin), opiekun kupców,