Podstawowe badania psychologiczne – metoda wywiadu

Za pojęciem badań psychologicznych kryje się szereg metod i narzędzi, którymi można je przeprowadzić. Właśnie dlatego – zanim psycholog zdecyduje się na jakiekolwiek działania – musi zaproponować konsultację, dzięki której zdobędzie wstępny ogląd co do naszej kondycji psychicznej. Zawsze jednak spotkamy się w gabinecie psychologicznym z wywiadem – podstawową metodą pozyskiwania informacji na nasz temat, polegającą po prostu na rozmowie.

Badania psychologiczne przeprowadzane metodą wywiadu mogą mieć różny typ. Może to być wywiad posiadający pytania skrajnie różnorodne tematycznie, a może to być wywiad całkowicie pod tym względem jednolity. Może to być wywiad otwarty, w którym pacjent wie, że rozmowa jest elementem badania, ale może to być też wywiad ukryty – wtedy pacjent ma wrażenie, że uczestniczy w zwykłej rozmowie. Wreszcie cel wywiadu może być tylko fragmentaryczny, dotyczący danego odcinka rzeczywistości psychicznej pacjenta, jak również ogólny – dający pełny obraz. To, na co nasz psycholog się zdecyduje, zależy tak naprawdę od niego i od naszej kondycji psychicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podstawowe badania psychologiczne – metoda wywiadu

Za pojęciem badań psychologicznych kryje się szereg metod i narzędzi, którymi można je przeprowadzić. Właśnie dlatego – zanim psycholog zdecyduje się na jakiekolwiek działania – musi zaproponować konsultację, dzięki której zdobędzie wstępny ogląd co do naszej kondycji psychicznej. Zawsze jednak spotkamy się